Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Přípravné třídy - čtení, psaní, grafomotorika
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Přípravné třídy - čtení, psaní, grafomotorika  Odpovědět s citací
Kreslení s říkankou se báječně hodí pak dál - pro nácvik psaní. Pokud jsou na to děti zvyklé třeba z přípravné třídy, v mnohém to ulehčí zapamatování psacího písma.

My jsme používali k předčítání tzv. malované čtení (text s obrázky místo slov) - zobrazila jsem text na interaktivní tabuli, ukazovala jsem, kde čtu a děti pojmenovávali obrázky, které nahrazovaly slova. Výborné upevnění čtení/psaní zleva doprava.
Příspěvek Napsal: čtv 19. dub 2012 18:30:19
  Předmět příspěvku:  Re: Přípravné třídy - čtení, psaní, grafomotorika  Odpovědět s citací
Obrázkové čtení je fajn a děti ho milují. Používám i volné malé kartičky, které děti řadí podle mých instrukcí a pak čtou, využívám je také k procvičení pořadí, předložek atd.
Na grafomotoriku mají děti zaveden velký sešit A4 bez linek, kde postupně procvičují všechna grafomotorická cvičení a pokud v něm za školní rok zůstane nějaké místo, předávám ho učitelce do 1. třídy, kde mohou pokračovat. Výborné jsou také tzv. Veršované kresbičky, kde se po krocích naučí dítě nakreslit jednoduchý obrázek. Mám jich celkem slušnou sbírku a některé jsem si k tématu vytvořila i sama.
Příspěvek Napsal: stř 18. dub 2012 21:47:52
  Předmět příspěvku:  Přípravné třídy - čtení, psaní, grafomotorika  Odpovědět s citací
Důležité zkušenosti z tématu Učíte v přípravné třídě? Co se vám daří?:
Ema K. píše:
... Co se týče výuky - děti připravuji na systém ZŠ - děti poznávají - čtou písmena - tvořím pro ně průběžně čteníčko - tzv. obrázkové čtení - malé obrázky na A4 zafoliovaném papíře, uzpůsobeny do řádků, která začínají na určité písmeno, jež se zrovna učíme poznávat, nebo jsou námětová - např. ovoce-zelenina, živočichové, předměty apod. (děti si zvykají číst zleva doprava , po řádcích, správně vyslovovat a rozšiřují si tak svou velmi chabou slovní zásobu), dále od ledna již začínáme používat i sešity pro grafomotorická cvičení, máme také učebnice - každému dítěti jsem pořídila knížku s různými úkoly, které postupně vypracováváme - je to jediná možnost jak pro ně získat barevné cvičení - všechny ostatní pracovní listy jsou totiž jinak kopírovány v černobílé barvě...., před čtením a také psaním do sešitu byly děti na "exkurzi" v první třídě, kde viděly jak prvňáci čtou a píšou a taky, že je ve třídě u toho ticho a při komunikaci s učitelkou se hlásí . Což je velmi zaujalo, na čtení i psaní se těší a připadají si hrozně moc důležití :c).
Na rozvoj grafomotoriky mně vyhovují pracovní sešity ze série Mezi námi pastelkami, na počty Počítání soba Boba, něco využívám i ze Šimonovek, ale ty jsou dost náročné pro mé děti, a tak co se týče matematiky a rozumového poznání si tvořím či přepracovávám - zjednodušuji pracovní listy sama na PC tak, aby mi co nejvíce pro výuku vyhovovaly.
V podstatě je toho pro přípravu do školy na trhu dost, ale většinou je to pro děti přípr. třídy - velmi náročné - nezvládnou to. ( Při nástupu do přípravky většinou měly problém napočítat do dvou.) ...
Bc. Lenka U. píše:
... Letos jsem zavedla zafóliovaný seznam žáků s fotografiemi a děti mají denně za úkol mazatelným fixem označit, kdo přišel a kdo ne.
Další příležitost pro cílený nácvik správného držení psacího náčiní.

Co děláte vy?
Potřebujete něco?


***
Tato diskuze je součástí akce INSPIROMAT 2012, která si klade za cíl zpracování vybraných témat spoluprací uživatelů Metodického portálu RVP.cz.
***
Příspěvek Napsal: úte 06. bře 2012 11:02:52


Přejít na:  
cron