Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Vši ve škole - jak postupovat?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Všude se poslouchám a čtu, že učitelé nesmí dětem prohlížet hlavy, že to zakazuje zákon. Nejprve z důvodů údajně diskriminačních, pak aby nešířili infekci dál. Tak jsem si dala práci s tím, že zjistím, co je to za blbost a který zákon ji konkrétně zakazuje. Pročetla podrobně celý školský zákon i vyhlášky mšmt upravující zajištění ochrany zdraví ve školách. Dál doporučení státní hygienické stanice školám při výskytu vší. A NIKDE NIC TAKOVÉHO ZAKÁZANÉHO NENÍ!!! Takže jsme u nás ve škole zavedli toto: Rodičům jsme vysvětlili jejich povinnosti při výskytu vší podle metodického pokynu mšmt (to co mají všechny školy uveřejněné). Dále jsme je požádali o písemný souhlas s plošnou kontrolou při zjištěném výskytu vší ve škole a případným prvotním ošetřením - tedy vystříkáním silným diffusilem, který zahubí vši okamžitě, ale funguje jen 8 hodin. Tím jsme se vyhnuli surovému označení a následného vykázání konkrétního žáčka ze školy, což mně osobně přijde opravdu diskriminační. Jeho rodičům to sdělíme až po odchodu dětí ze školy, apelujeme na odvšivení. Pokud rodič nedbá a dítě chodí stále zavšivené, po třetí kontrole posílá ředitelka písemnou výzvu k návštěvě lékaře, který může nařídit odvšivení nebo rovnou odvšivit. Čímž podle vyhlášky zajišťuje ochranu zdraví dítěte. Rodič musí prokázat návštěvu lékaře a podepsat čestné prohlášení o "vyléčení". V opačném případě ředitelka neprodleně informuje sociální odbor (stačí věta e-mailem). To už se většina rodičů se probere a začne vši řešit. Jistě, jsou případy, na které ani ta sociálka neplatí, ale ty se dají spočítat na prstech jedné ruky a holt je tedy odvšiví škola v rámci zmiňovaných kontrol. Tyto kontroly a opatření provádíme zhruba 1x za měsíc. Všechno samozřejmě musí být na papírech, tzn. úprava školního řádu. Je to dost zdlouhavé a pracné, zejména to hlídání a urgování rodičů, ale opravdu to funguje :P TOŽ VŠEM UČITELŮM -PŘESTAŇTE SE ODVOLÁVAT NA MNOHOKRÁT PŘEDKLÁDANOU FÁMU ŽE UČITELÉ NESMÍ... NESMIŘTE SE S TÍM, ŽE JSOU VŠI FENOMÉNEM DOBY A ŽE TO JE NORMÁLNÍ, PROTOŽE NENÍ. JSOU TO HNUSNÍ PARAZITÉ, PŘENAŠEČI NEMOCÍ. BOJUJTE A POMOZTE TY MRCHY DOSTAT ZE ŠKOL. ZLEPŠÍ SE I VZTAHY S RODIČI ;)
Příspěvek Napsal: pát 31. bře 2017 1:51:37
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Pro nás to byla teda premiéra :) je to hrozné, jak někdo pustí své děti, ikdyž ví, že má ve vlasech vši. Pak to odnesou všichni a ještě některým maminám nic ani nepomáhalo. My jsme si nakonec poradili s Liquidem forte, které bych už nedala z ruky!
Příspěvek Napsal: pát 04. črc 2014 9:21:16
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Já jsem vždycky zkoušela a kupovala pokaždé jiné šampony, protože mě nic nepomohlo až nakonec Liquido Forte. Je silnější a není drahé! Hlavně za to stojí a líbí se mě v balení i sérum s čepicí, díky které si děti nechaly působit delší dobu :)
Příspěvek Napsal: pon 16. čer 2014 10:02:54
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Jitka Panglová píše:
Připravila jsem pro děti barevný obrázek vši i se zvětšením, dále ještě texty s popisem a nebezpečím a nepříjemnými důsledky zavšivení. Samozřejmě jsem vše trochu "emotivně" podala a ještě jsme si ten den zadali z textu o vších domácí úkol, kde se do textu něco doplňovalo, zvýrazňovalo, atd


Léčba šokem? To se mi líbí! :twisted:
Příspěvek Napsal: úte 22. bře 2011 19:04:52
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Výborný příklad vítězství pomocí "osvěty" a pedagogického působení!
Příspěvek Napsal: úte 22. bře 2011 17:23:50
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
My jsme udělali totéž, co píše P. Hublová, ale nefungovalo to ve všech třídách. Přesto jsme se vší alespoň na čas zbavili.
Také se mi jeden rok osvědčil, už v zoufalství, ještě jiný způsob. Učila jsem tehdy 5. třídu a vši jsme měli ve třídě několik měsíců, rodiče spolupráci jen slibovali, ale moc důslední nebyli. Připravila jsem pro děti barevný obrázek vši i se zvětšením, dále ještě texty s popisem a nebezpečím a nepříjemnými důsledky zavšivení. Samozřejmě jsem vše trochu "emotivně" podala a ještě jsme si ten den zadali z textu o vších domácí úkol, kde se do textu něco doplňovalo, zvýrazňovalo, atd.
Následující den jsme si povídali o tom, jak se v rodinách s textem zacházelo - žáci jej samozřejmě dali přečíst rodičům.
Nevím, zda je to řešení pro všechny, ale mně se osvědčilo a vší jsme se u nás ve třídě zbavili. :lol:
Příspěvek Napsal: úte 22. bře 2011 15:43:35
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Bez zapojení rodičů to prostě nejde. Nikdy jsem se nesetkala se situací, že by rodiče odmítli přijít si pro dítě, když jsem jim volala. Sice to nebylo kvůli vším, ale předpokládám, že i tehdy by si rodiče dítě vyzvedli.
Když jsme se nemohli vší ve škole/třídě zbavit, oslovili jsme rodiče s žádostí o dodržení jednoho pravidla - pravidelná kontrola vždy ve stejný den (zvolili jsme pátek). A protože rodiče také už někteří byli vzteky bez sebe, zapojili se. Do 3 týdnů bylo po "epidemii".
Příspěvek Napsal: pon 14. bře 2011 18:37:32
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Citace:
...zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejích pedagogických pracovníků. Při hromadném výskytu vší by měl být neprodleně informován místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví - krajská hygienická stanice...

..a další užitečné rady ve sdělení MŠMT z roku 2005
Příspěvek Napsal: pon 14. bře 2011 13:27:46
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole - jak postupovat?  Odpovědět s citací
Tak jistě, ale přesto je třeba konat i jiná opatření. Prosíme ostatní: máte s tímto problémem zkušenosti? A máte nějaký prověřený postup?
Předem díky za pomoc!
Lenka
Příspěvek Napsal: pon 14. bře 2011 12:44:35
  Předmět příspěvku:  Re: Vši ve škole  Odpovědět s citací
Doufat, že je nedostanete taky.
Příspěvek Napsal: sob 12. bře 2011 21:48:09


Přejít na:  
cron